Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Despre ordinul de protectie
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Despre ordinul de protectie

Buna seara.Numele meu este Corina si doresc sa va adresez o intrebare.Avem un proces pe rol cu niște neamuri pentru un drum de servitute.In prezent circulam pe terenul lor conform unei ordonanțe prezidențiale până la finalizarea procesului aflat pe rol.Pana aici roate bune doar că neamurile au început să aibă o atitudine din ce in ce mai neobișnuită.Au început cu violență verbală adresată atât mie,soțului si cel mai grav fetelor mele.Apoi au trecut la violenta fizică asupra mea prin imbranceli,udat cu furtunul etc ,continuînd în aceste zile cu violență fizică mai gravă lovindu.l pe soțul meu cu pumnii,cu bastonul pe care acesta îl folosește pentru a se putea deplasa având coloana ruptă.Intrebarea mea este daca pot obține un ordin de protecție pentru că mă gândesc cu groază că ne poate da în cap mai ales că atât eu cât și fetele venim de la muncă de multe ori după ora 23.30.În speranța că voi primi un raspuns din partea dv.va multumesc anticipat.
Ordinul de protectie se obtine in cazul in care va agresa sotul,concubinul deci se refera la cu totul alte situatii.Pt problema dvs va trebui sa va adresati politiei pt amenintare,loviri .FAceti o plangere in scris si o depuneti la parchet la politie sunt sanse mari sa nu va inregistreze sesizarea pt a nu se incarca cu lucrari.