Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Inscrierea in cartea de imobil
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Inscrierea in cartea de imobil

Avand in vedere obligativitatea cartii de imobil, completat cu legislatia privind domiciliul, resedinta si cartea de imobil si a faptului ca trebuie consemnate toate persoanele care au domiciliul la adresa imobilului, pentru calculul cotelor de intretinere pe numar de persoane se pun urmatoarele intrebari:
- cum se contabilizeaza persoanele care au domiciliul la adresa imobilului dar locuiesc in strainatate sau care locuiesc la tara sau in strainatate si in apartament locuiesc copii si nepotii.
In aceasta situatie cei care au domiciliul din cartea de identitate aceeasi cu cea de imobil, dar locuiesc la tara sau in strainatate cum justifica solicitarea scaderii de la cheltuieli.
Buna!

In acest sens puteti consulta dispozitiile art. 30-39 ale Ordonanței de urgență nr. 97/2005 (republicată) -->[ link extern ] /
la calculul cotelor lunare de intretinere se introduc persoanele care locuiesc provizoriu minimum 15 zile/luna sau definitiv in imobil
Chiar daca in apartament locuiesc copii si nepotii proprietarului acestia se consemneaaza in cartea de imobil ,urmand ca in evidenta de calcul sa fie trecute efcetiv cate persoane locuiesc in acea luna in imobil
Justificarea scoaterii de la intretinere este nelocuitul o perioada mai mare de 15 zile/luna in imobil urmare concediului,detasarii sau locuitului la alta adresa