Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Documentatie Site + impozit venit bitcoin
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Documentatie Site + impozit venit bitcoin

Buna ziua,

As avea nevoie de o documentatie in privinta unui site online si impozitul pe venit din bitcoin. Nu sunt niste intrebari foarte dificile, lucruri elementare.

Doresc sa discut in privat, la telefon, sau mail contra cost.
Multumesc!
Valabil de la 20 ianuarie 2019
Impozitul pe venit datorat se calculează de către contribuabil, pe baza declarației unice privind impozitul pe venit și contribuțiile sociale datorate de persoanele fizice prin aplicarea cotei de 10% asupra câştigului din transferul de monedă virtuală.
Câștigul din transferul de monedă virtuală se determină ca diferenţă pozitivă între preţul de vânzare şi preţul de achiziţie, inclusiv costurile directe aferente tranzacţiei.
Câştigul sub nivelul a 200 lei/tranzacţie NU se impozitează, cu condiţia ca totalul câştigurilor într-un an fiscal să nu depăşească nivelul de 600 lei.