avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 147 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Timp partial 5 ore /zi dar lucreaza tot a 2-a sambata ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Timp partial 5 ore /zi dar lucreaza tot a 2-a sambata 5 ore

Este posibil si cum inregistrez in Revisal?O anagajata cu timp partial egal repartizat de luni-vineri 9-14.30(di care 30 minute pauza de masa,e obligatoriu???)de 5 ore zilnic dar tot a 2-a sambata ar trebui sa lucreze 5 ore(tot de la ora 9-14).Salariul de incadrare ca fi 1200 lei.Multumesc,Angela
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 14:42, 7 August 2018
Care este durata inegala?
nu am durata inegala,ar fi de luni pana vineri 9-14.30 si tot a 2-a sambata tot 5 ore si tot de la 9-14,30.
In acest caz, se considera munca desfasurata in zilele de repaus saptamanal.

Pentru munca desfasurata in zilele de repaus saptamanal , salariatii beneficiaza cumulativ de:
- un repaus saptamanal de 48 de ore consecutile, acordat in alte zile stabilite prin contractul colectiv de munca aplicabil sau prin regulamentul intern.

- un spor la salariu stabilit prin contractul colectiv de munca sau, dupa caz, prin contractul individual de munca.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Timp de lucru inegal? Mariana AB Mariana AB Buna ziua! Îmi permit să adresez o întrebare care (din câte am văzut) a mai făcut obiectul unor discuții dar, având în vedere că la Codul Muncii s-au ... (vezi toată discuția)
Program de lucru inegal vs repaus saptamanal Patience Patience Buna ziua, Am o intrebare referitor la modul de lucru corect pentru un salariat cu norma intreaga (8h/s,40h/s), dar cu un program de lucru inegal. E ... (vezi toată discuția)
Program de lucru, zile libere consecutive și ore de noapte aba1011 aba1011 Bună seara din nou, Mă adresez la dvs cu o nouă problemă și înainte să discut cu angajatorul sau să fac vreo reclamație la ITM vreau să fiu sigur ... (vezi toată discuția)