Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare functipnar public
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare functipnar public

Sunt nascut pe 28 august 1953, este posibiĺ prelungirea contractului de munca in conformitate cu legea 156 2018 ? Va multumesc
Functionarii publici nu au c.i.m., ci raport de serviciu.

Pe baza unei cereri formulate cu 2 luni înainte de data îndeplinirii cumulative a condițiilor de vârstă standard și a stagiului minim de cotizare pentru pensionare și cu aprobarea conducătorului autorității sau instituției publice, funcționarul public poate fi menținut în funcția publică deținută maximum 3 ani peste vârsta standard de pensionare, cu posibilitatea prelungirii anuale a raportului de serviciu.

In speta, trebuia sa depuneti cererea deja.
Cornel Vasile, Consilier juridic