Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salarizare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salarizare

Funcționar public aflat în concediu medical cod 14 neoplazii, solicită prelungirea raportului de serviciu începând cu data in care are varsta standard de pensionare. Se poate aproba ?Pe minim 1 an ? Si e in concediu medical in continuare in această perioadă?
Pe baza unei cereri formulate cu 2 luni înainte de data îndeplinirii cumulative a condițiilor de vârstă standard și a stagiului minim de cotizare pentru pensionare și cu aprobarea conducătorului autorității sau instituției publice, funcționarul public poate fi menținut în funcția publică deținută maximum 3 ani peste vârsta standard de pensionare, cu posibilitatea prelungirii anuale a raportului de serviciu.
Mulțumesc.