Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Evacuare chiriasi
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Evacuare chiriasi

Buna ziua,
Am o problema cu niste chiriasi.
Chiria o platesc cu o intarziere de 14 zile fata de termenul prevazut in contract iar cheltuielile de bloc (curentul, gazul, intretinerea) nu sunt platite la timp, cumulandu-se datorii de aprox 800 lei pana in acest moment.
Vreau sa stiu daca se pot evacua, daca amiabil nu merge, prin actiunea de evacurare a chiriasilor.
Va multumesc.
Asta nu este tocmai o veste buna :)
Eu chiar nu stiu, de obicei cand se incaseaza banii de chirie, se da un fel de chitanta de mana? sau care este sistemul? eu n-am dat asa ceva pana acum...
danmatyas a scris:

Buna ziua,
Am o problema cu niste chiriasi.
Chiria o platesc cu o intarziere de 14 zile fata de termenul prevazut in contract iar cheltuielile de bloc (curentul, gazul, intretinerea) nu sunt platite la timp, cumulandu-se datorii de aprox 800 lei pana in acest moment.
Vreau sa stiu daca se pot evacua, daca amiabil nu merge, prin actiunea de evacurare a chiriasilor.
Va multumesc.

Se poate ajunge la evacuare in functie de clauzele contractuale si numai in baza unei hotarari judecatoresti de evacuare.
vedeti contractul.in ce conditii se face evacuarea.
Da, dar tot ii trebuie hotarare judecatoreasca daca nu se respecta contractul.
Bun, deci ceea ce am inteles eu este ca daca chiriasii nu achita la timp chiria, nu platesc la timp cheltuielile de bloc pot sa cer evacurea lor daca nu vor sa plece de buna voie. In contract e prevazuta plata chiriei pana la un anumit termen si obligatia de a se achita cheltuielile de intretinere ale ap.