Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Înființare firmă cetățean NON UE rezident în ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Înființare firmă cetățean NON UE rezident în România. Care sunt actele și costurile necesare?

Buna seara.Am rugamintea sa-mi spuneti care sunt actele si costurile necesare infiintarii unei societati de către un cetățean străin Non UE,care deține carte de rezidenta pentru membriu de familie si daca procedura de infiintare este aceeasi cu cea pentru cetatenii romani?
Multumesc.
Manuela Rășină, administrator
Buna seara!
Procedura de infiintare a unei societati cu asociat cetatean strain nu difera foarte mult cu procedura de infiintare a unei societati cu asociati cetateni romani.
Diferenta consta in faptul ca pentru cetatenii straini, sunt necesare declaratii notariale privind: specimenul de semnatura, declaratia pe proprie raspundere a asociatului si/sau administratorului, necesitatea ca actul constitutiv si declaratiile, formularele tip sa fie traduse de catre un traducator autorizat in limba pe care o vorbeste cetateanul strain sau intr-o limba internationala pe care cetateanul strain o intelege si doar in situatia in care acesta nu intelege limba romana (scris, vorbit). Mai este de completat in plus un formular privind investitia straina, precum si declaratie pe proprie raspundere notariala ca cetateanul strain nu este inregistrat in Romania si nu are datorii fata de Statul Roman.
Apoi mai sunt necesare rezervarea de denumire, stabilirea sediului social, depunerea de capital social si deschiderea unui cont, act constitutiv (contract de societate si/sau statut - in functie daca este asociat cu alte persoane sau unic asociat), anumite formulare si declaratii de completat.
In ceea ce priveste costurile cu infiintarea firmei, aceasta depinde de la un avocat la altul, la care se adauga taxele percepute de ORC (Oficiul Registrului Comertului), taxele notariale si taxele pentru traducere (daca este cazul).
In situatia in care aveti nevoie de vreun ajutor, va rog sa mi le adresati cu incredere.
O seara frumoasa!