Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... refuzul semnarii Declaratiei de consimtamant in ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

refuzul semnarii Declaratiei de consimtamant in domeniul protectiei datelor

avem salariati care refuza sa semneze Declaratia de consimtamant in domeniul protectiei datelor, in scopul desfasurarii activitatii conform Fisei postului. Ce masuri prevede Regulamentul European , ce sa fac eu, Referentul Resurse Umane, in acest caz ?
Multumesc!
Depinde cât de importanți sunt pentru dvs. În majoritatea firmelor, aceasta a fost concepută ca o anexă la CIM: dacă persoana nu-și poate exercita atribuțiile în lipsa acestui acord, ea poate fi retrogradată și chiar concediată. Dar poate că vor o creștere de salariu, conform obiceiului pământului
Nu are nicio legatura acel consimtamant cu atributiile din fisa postului.

Consimtamantul - Reguli noi pentru un temei traditional de prelucrare a datelor personale

[ link extern ]
explicit, nu, insa e suficient ca sa aiba printre atributii semnarea electronica a unor documente, de ex. ceea ce nu e asa neobisnuit