Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Sisteme moderne de plata cf. Lege 191/2018
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Sisteme moderne de plata cf. Lege 191/2018

Buna ziua,
Firma(SRL)/ PFA cu activitate de prestari servicii cu cifra de afaceri in 2017 mai mare de 50.000 euro (pt PFA - incasari), conform legii, trebuie sa achizitioneze POS si sa accepte plata cu cardul, chiar daca platile primite sunt prin virament bancar?
Multumesc!
george-neagu, moderator
Numai daca aveti si incasari in numerar caci doar atunci poate veni si un clent sa platasca cu cardul. Daca dati numai facturi si aveti doar incasari cu ordine de plata completate de clienti si banii va intra in contul bancar, nu.