Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Cum solicit suspendare inmatriculare auto vanzare ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Cum solicit suspendare inmatriculare auto vanzare inainte de 20 mai 2018?

Buna ziua,
am vandut o masina in 01.11.2017 insa noul proprietar nu a efectuat inmatricularea nici in zi de azi, august 2018. Primesc amenzi de parcare ilegala, pe care trebuie sa le contest la Judecatorie. Masina este radiata fiscal, pe certificat de inmatriculare este trecuta mentiunea de instrainare si numele noului proprietar. De asemenea, a fost facuta mentiune si la Serviciul Inmatriculari. Am facut petitie online si la Politia Rutiera, dar mi s-a raspuns ca nu pot face nimic daca nu incalca regulile de circulatie rutiera. Am verificat pana si ITP. Il are facut pe numele meu. Ce pot face mai mult, ca noul proprietar sa inmatriculeze masina sau sa suspend inmatricularea, asa cum e valabil pentru masinile vandute dupa 20.05.2018? Multumesc.

Silvia Monica, utilizator
Notificati oficial cumparatorul sa finalizeze procedura de inmatriculare sub sanctiunea obligarii la plata a cheltuielilor aferente solutionarii in instanta