Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Microintreprindere fara salariat - ce s-a intamplat cu ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Microintreprindere fara salariat - ce s-a intamplat cu taxa de 1530 lei / trimestru?

Buna ziua,
Am vazut o multime de calcule si exemple pe aici privind impozitele la microintreprindere, dar nicaieri nu am mai vazut vreo precizare despre taxa aceea a lui Ponta de 1530 lei pe trimestru pt. microintreprinderea fara salariati. Si nici nu a mai fost luata in calcul cand s-au calculat impozitele in exemplele pe care le-am tot vazut.

Mai exista aceasta taxa in 2018 sau s-a desfiintat?

Multumesc anticipat
avo7, utilizator
Buna dimineata,

Cotele aplicabile in prezent apar in Codul fiscal [ link extern ] /

Povestea aceea cu 1530 lei a aparut intr-o propunere de modificare a Codului Fscal de prin 2015, neaprobata dealtfel in forma aceea.

Proiectul prevedea aplicarea urmatoarelor cote de impozitare pe veniturile microintreprinderilor:

a) 1% pentru microintreprinderile care au peste 2 salariați, inclusiv;

b) 3% pentru microintreprinderile care au un salariat;

c) 3% + 1530 lei trimestrial, pentru microintreprinderile care nu au salariati. Aceasta suma se actualizeaza in funcție de evoluția salariului de baza minim brut pe tara garantat in plata, prin ordin al ministrului finanțelor publice;

d) 3% pentru microintreprinderile care nu se incadreaza in prevederile lit.a) sau lit.b),.....
Constantin Vera, Contabil
Multumesc!
Deci pe scurt, nu mai exista, da?
1% sau 3%, fara vreun 1530

Multumesc!