avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 212 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Microintreprindere fara salariat - ce s-a intamplat cu ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Microintreprindere fara salariat - ce s-a intamplat cu taxa de 1530 lei / trimestru?

Buna ziua,
Am vazut o multime de calcule si exemple pe aici privind impozitele la microintreprindere, dar nicaieri nu am mai vazut vreo precizare despre taxa aceea a lui Ponta de 1530 lei pe trimestru pt. microintreprinderea fara salariati. Si nici nu a mai fost luata in calcul cand s-au calculat impozitele in exemplele pe care le-am tot vazut.

Mai exista aceasta taxa in 2018 sau s-a desfiintat?

Multumesc anticipat
Ultima modificare: Miercuri, 15 August 2018
avo7, utilizator
Cel mai recent răspuns: avo7 , utilizator 01:41, 31 August 2018
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna dimineata,

Cotele aplicabile in prezent apar in Codul fiscal [ link extern ] /

Povestea aceea cu 1530 lei a aparut intr-o propunere de modificare a Codului Fscal de prin 2015, neaprobata dealtfel in forma aceea.

Proiectul prevedea aplicarea urmatoarelor cote de impozitare pe veniturile microintreprinderilor:

a) 1% pentru microintreprinderile care au peste 2 salariați, inclusiv;

b) 3% pentru microintreprinderile care au un salariat;

c) 3% + 1530 lei trimestrial, pentru microintreprinderile care nu au salariati. Aceasta suma se actualizeaza in funcție de evoluția salariului de baza minim brut pe tara garantat in plata, prin ordin al ministrului finanțelor publice;

d) 3% pentru microintreprinderile care nu se incadreaza in prevederile lit.a) sau lit.b),.....
Ultima modificare: Miercuri, 15 August 2018
Constantin Vera, Contabil
Multumesc!
Deci pe scurt, nu mai exista, da?
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
1% sau 3%, fara vreun 1530


Multumesc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Impozit microintreprinderi oroian paraschiva oroian paraschiva Oare microintreprinderile au termenul de plata al impozitului 25.01.2010? sau au si ele ceva legatura cu 25.02.2010? Eu cred ca este 25.01.2010. (vezi toată discuția)
Impozitul 3% pt imm in 2010? viopopa1 viopopa1 Doresc sa stiu daca a fost prelungita legea privind plata impozitului pe venit (3%) si in anul 2010? Nu am gasit nicaieri oug prin care ramine in vigoare ... (vezi toată discuția)
Codul fiscal Dita88 Dita88 Din cate am inteles obligatiile la bugetul consolidat se declara si se platesc pana in data de 25 a lunii..va rog sa ma ajutati cu o reglementare legala in ... (vezi toată discuția)