Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit impozit microintreprinderi
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

impozit microintreprinderi

Oare microintreprinderile au termenul de plata al impozitului 25.01.2010? sau au si ele ceva legatura cu 25.02.2010?
Eu cred ca este 25.01.2010.
Completez si eu intrebarea. Am inteles ca impozitul va fi pentru toate formele de s.c. pe profit si in cota de 16%. Legea insa defineste inca forma de microintreprindere , lasa optiunea pentru alta forma si in plus obtiunea pentru perioada fiscala: lunara, trimestriala.
Intrebare: am fost microintreprindere, am platit 3% pe venit, acum pot ramane tot microintreprindere cu schimbarea de imp. pe profit de 16% si perioada fiscala trimestriala?
Oare microintreprinderile au ceva legatura cu societatile comerciale si cu Codul Fiscal ?

A nu se confunda microintreprinderile cu intreprinderile mici si mijlocii.

Pana in 2010 exista doua feluri de societati, dupa tipul impunerii : societati platitoare de impozit pe profit si societati platitoare de impozit pe venit (numite in speta noastra microintreprinderi).

Termenul de plata al ambelor impozite este :
- daca in trimestrul 4 se datoreaza impozitul minim termenul este 25.01.2010
- daca impozitul calculat este mai mare decat cel minim , atunci :
- pentru microintreprinderi ramane 25.01.2010
- pentru celelalte societati in functie de data finalizarii bilantului
25.01.2010 daca termina bilantul la 30.04.2010 (acum declara
si platessc ca la trimestrul 3)
25.02.2010 daca termina bilantul la 28.02.2010
25.04.2010 pentru cele care au platit la 25.01.2010 si mai au de
plata diferente calculate prin D101.

Incepand cu 2010 exista un singur fel de ssocietati - platitoare de impozit pe profit.
Impozitul pe profit se plateste numai la trimestru, din 2010 in forma platilor anticipate.