Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Racordare imobil energie electrica
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Racordare imobil energie electrica

Buna ziua,
În 2015 am construit un imobil și am depus cereri pentru racordare la utilități. De trei ani ma plimb intre primărie și Delgaz Grid pentru a ma racorda la energie electrică deoarece fiecare zice ca nu e în sarcina lui. Tin sa mentionez ca trebuie extindere de rețea, imobilul are cale de acces privată dar e la 75 metri de un drum public. Unde sau cui ar trebui să mă adresez?
Multumesc mult!
marian_crb, utilizator
Ati construit un imobil in baza unei autorizatii de ctie. emisa de catre primarie, in baza unui proiect de urbanism aprobat de Consiliul local. La aprobarea proiectului de urbanism trebuia sa se tina cont de necesitatea extinderii retelelor de apa, canalizare, curent, gaze si sa apara fonduri in bugetul local.
In logica lucrurilor, extinderea retelelor este in sarcina primariei. Exista insa un mare "daca" - daca are fonduri pe care sa le aloce ?!
Sarcina fiscala care va revine dvs. este racordul pe proprietatea privata (pe cei 75 m).