avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 256 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Litigiu Auto
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Litigiu Auto

Acum un an am vândut un Volkswagen Polo unui vecin cu suma de 500 euro.
Am convenit sa ii dau mașină pe încredere cu acte mașinii urmând ca banii sa ii primesc după 1 an deoarece eu am plecat în Germania la muncă.
După un an mia trimis 500 euro din România în Germania prin Western Union.
Apoi când am cerut sa încheiem contract de vânzare cumpărare auto nu a mai vrut.
A spus ca dorește sa o lase pe numele meu.
Va rog să-mi spuneți ce pot face în cazul acesta.
Doresc de urgență sa radiez mașina
Ma amenințat ca" îmi face amenzi " de radar și eu le voi plăti.
A mai zis ca o duce la fier vechi și nu o să mai pot radia mașină niciodată.
Aș putea trimite procură din Germania la o persoană în România să mă reprezinte la semnături deoarece eu sunt nevoit sa mai lucrez și nu pot pleca în România. Există soluție?
Mulțumesc.
Ultima modificare: Miercuri, 22 August 2018
Daniel Remus, utilizator
Cel mai recent răspuns: Ioan Ciobanu , Expert judiciar 20:36, 23 August 2018
Il puteti notifica pentru a semna contractul de vanzare cumparare si daca nu este de acord va puteti adresa instantei.
~ Conținut șters la cerere ~
Cred ca numai prin instanta va puteti rezolva problema. Daca nu puteti sa va prezentati la termenele de judecata angajati-va un avocat.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Procura la o masina inmatriculata in tara stelian_1981 stelian_1981 Buna ziua.Recent am cumparat o masina inmatriculata in romania direct de la proprietar,inca nu am facut nici un act cu proprietarul deoarece imi este ... (vezi toată discuția)
Bună ziua.locuiesc cu soțul in germania.avem o problemă cu ... Ana-Maria2010 Ana-Maria2010 Bună ziua.Locuiesc cu soțul in Germania.Avem o problemă cu fosta lui concubina cu care are un copil de 11 ani.Pana acum 4 luni i-a trimis sotul in fiecare ... (vezi toată discuția)
Cum radiez masina daca am actele, dar nu am contract de v-c ionutpalade ionutpalade salut am si eu o problema am masina de la o persoana cunoscuta si nu am facut contract de v-c si vreau sa o radiez apoi sa o duc la programul rabla si nu am ... (vezi toată discuția)