avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 697 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Inregistrare venituri freelancer!
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Inregistrare venituri freelancer!

Buna ziua,

De cateva luni lucrez pentru o companie din Irlanda ca si freelancer. In paralel lucrez ca si angajat cu norma intreaba pentru o companie din Romania, unde primesc un salariu fix si imi spun platite toate contributiile catre stat.

Intrebarea mea este : cum declar veniturile din freelancing ? Mentionez ca nu doresc sa renunt la jobul curent , ci doar sa stiu bazele legale pentru declararea veniturilor extra (unde le pot declara - banuiesc ca ANAF , prin ce formular ).

Multumesc!
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 09:12, 23 August 2018
Mergeti la ANAF.
Daca nu va aflati in tara aveti dreptul la reprezentant.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum trebuie sa completeze declaratia unica un freelancer? valeria_ella89 valeria_ella89 Buna ziua, De cateva luni lucrez pentru o companie din Irlanda ca si freelancer. In paralel lucrez ca si angajat cu norma intreaga pentru o companie din ... (vezi toată discuția)
Cum trebuie sa completeze declaratia unica un freelancer? valeria_ella89 valeria_ella89 Buna ziua, De cateva luni lucrez pentru o companie din Irlanda ca si freelancer. In paralel lucrez ca si angajat cu norma intreaga pentru o companie din ... (vezi toată discuția)
Pfa in timpul ccc Ioana Pavel2 Ioana Pavel2 Bună ziua ! Momentan sunt in concediul de creștere a copilului și am obținut un job online ca freelancer. Dacă după tot trainingul mă calific și pot ... (vezi toată discuția)