Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Inregistrare venituri freelancer!
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Inregistrare venituri freelancer!

Buna ziua,

De cateva luni lucrez pentru o companie din Irlanda ca si freelancer. In paralel lucrez ca si angajat cu norma intreaba pentru o companie din Romania, unde primesc un salariu fix si imi spun platite toate contributiile catre stat.

Intrebarea mea este : cum declar veniturile din freelancing ? Mentionez ca nu doresc sa renunt la jobul curent , ci doar sa stiu bazele legale pentru declararea veniturilor extra (unde le pot declara - banuiesc ca ANAF , prin ce formular ).

Multumesc!
Mergeti la ANAF.
Daca nu va aflati in tara aveti dreptul la reprezentant.