Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Ridicare Buletin
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Ridicare Buletin

Imi va expira buletinul in 2 luni si as dori ca luna asta sa il schimb. Intrebare este: pot imputernicii unul dintre parinti sa il ridice, avand in vedere ca eu lucrez in Bucuresti ? Care sunt pasii?
1. Poti imputernici o persoana sa iti ridice buletinul.
2. Dar daca lucrezi in Bucuresti ar trebui sa iti modifici adresa din cartea de identitate deoarece domiciliul tau este in Bucuresti. Fapta reprezinta contraventie.
Lucrez in Bucuresti , domiciuliul e in arges, stau in chirie, ca sa imi schimb domiciliul mi-ar trebui viza de flotant. Mersi de raspuns
Domiciliul se consideră adresa la care stai, cu intenţia de a locui pentru o durată nedefinită. Este irelevant dacă eşti chiriaş sau proprietar. Cuvintele "reşedinţă" sau "flotant" nu mai au nicio relevanţă legală. Doar domiciliul.
Albert Kurtyan, Consilier juridic