Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Se poate radia doar fiscal o masina?
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Se poate radia doar fiscal o masina?

Sunt proprietarul unui autoturism pe care in urma cu cateva luni l-am predat unui centru de colectare fier vechi. De la centrul de colectare am primit un Borderou de primire si plata (un tipizat) in care este precizat "s-a primit de la... deseu fier vechi din auto...serie sasiu....nr inmatriculare...".Dtele de identificare ale mele si are masinii sunt mentionate. Placutele de inmatriculare si actele originale sunt, evident, la mine.
Am facut hartogaraia aferenta, am fost la Primarie, am radiat-o fiscal si cu dosarul cu toate actele necesare, am fost la Politie. Aici, surpriza, nu e buna hartia de la centrul de colectare. Pe site-ul DRPCIV scrie clar "Documentul care atestă dezmembrarea, casarea sau predarea unei unităţi specializate în vederea dezmembrării". Functionara de la Politie, nu si nu, trebuie Certificat de distrugere. Nu scrie nicaieri explicit "Certificat de distrugere", conform celor de sus am adus documentul care atesta predarea la o unitate specializata. Am luat legatura cu centrul de colectare, ei nu imi pot oferi Certificatul de distrugere, doar documentul susmentionat.
Daca masina este radiata fiscal si nu mai platesc impozit, este obligatoriu s-o radiez de la Politie? Sau pot s-o las asa, tinant cont ca am actele si numerele de inmatriculare (oricum masina era literalmente fier ruginit, necirculata de cativa ani).
cris-71, utilizator
Cel mai bine este sa finalizat procedura. Cereți o Adresa de la politie privind documentul care trebuie depus. Mergeti cu ea la centrul vechi. Daca nu va eliberează documentul, va puteti judeca.
Nu toate centrele de colectare sunt abilitate sa elibereze un astfel de certificat. Ei nu sunt.
Altfel spus, comit vreo ilegalitate daca masina nu este radiata de la Politie?