Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Facturez cu TVA sau fara
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Facturez cu TVA sau fara

Societatea A,cu sediul fix in Romania , platitoare de TVA in Romania efectueaza servicii de depozitare,manipulare si inventariere materii prime si accesorii primite de la o societate italiana(conform contractului),fara ca acestea sa fie platite ,Societatea italiana are cod valid de tva ,Societatea A NU prelucreaza aceste materii prime,doar le va transfera unei societati B din Romania tot platitoare de TVA.
Va rog frumos sa imi comunicati opinia Dv si temeiul legal daca societatea A pt serviciile prestate societatii din Italia va emite factura cu sau fara TVA si cum le va declara in 390 VIES?Multumesc foarte mult,Angela
Angela Cerdeanu, Consultant resurse umane