Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Demisie in perioada de proba
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Demisie in perioada de proba

Buna! Vreau sa plec de la actualul loc de munca si seful m a amenintat ca ne vedem in instanta daca plec. Tin sa anunt cum ca in contract scrie ca perioada de proba este de 90 de zile, iar preavizul de demisie sau concediere este de 20 de zile. Intrebarea mea este daca este obligatoriu sa merg si acele 20 de zile la serviciu din moment ce inca sunt in perioada de proba, iar in Codul Muncii scrie "(3) Pe durata sau la sfarsitul perioadei de proba, contractul individual de munca poate inceta exclusiv printr-o notificare scrisa, fara preaviz, la initiativa oricareia dintre parti, fara a fi necesara motivarea acesteia." Poate sa imi faca ceva?
Preavizul se acorda în caz de demisie (art.81 C.mun.) și nu în situația în care doriți încetarea contractului individual de muncă în perioada de proba ( art.31 alin.3 C.mun.