Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Teren intravilan cu titlu de p. , fara intabulare. Cum ...
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Teren intravilan cu titlu de p. , fara intabulare. Cum pot afla daca alta persoana a intabulat pe nedrept parcele din acest teren?

Va rog mult o indrumare la urmatoarea problema:
Doi proprietari pe un titlu de proprietate, pe un teren intravilan de 11000 mp neinscris in cartea funciara si din cate stiu eu fara cadastru.
Unul din proprietari a adus un topograf la masurarea terenului pentru inscrierea in cartea funciara. Inginerul si propietarul declara ca sunt doar 5000 mp liber pentru intabulare din cei 11000 ca ar fi intabulat un vecin aproape toata suprafata lipsa! Fara sa arate dovezi ca ar fi adevarat! Acest lucru este cu siguranta suspect disparand jumatate din teren...

Precizare: Eu locuiesc la 400km de acest teren, de aceea se profita si se incearca diverse cai de a micsora suprafata totala ce urmeaza s-o impartim.

Cum pot afla (celalalt propietar) daca intr-adevar alta persoana a intabulat pe nedrept parcele din acest teren??

Multumesc Mult!
Risediva, utilizator
dovezile sunt masuratorile topografice, precum si datele masuratorilor efectuate anterior de vecini (deja intabulate, probabil). despre acestea va puteti interesa la OCPI zonal, cerand extrase de carte funciara pentru informare. costa cateva zeci de lei
iar daca vecinii au intabulat in dreptul dvs, ii puteti actiona in instanta (granituire, etc). jumatate de hectar in intravilan, oriunde ar fi, e o suprafata considerabila, care nu poate fi trecuta cu vederea.
Multumesc mult. Voi incepe sa cercetez la OCPI.

Am indoiala ca nu a fost masurata toata suprafata, adica nu au fost masurati vreo 2000 mp ,, plus nu am vazut concret pe hartie, pe schita ce afirma inginerul, doar telefonic m-a informat.
Cred ca am si eu dreptul sa vad documentele/schita cu ce suprafata doreste sa intabuleze celalalt propietar, inainte sa imi dau acordul. Sau poate nu am dreptul? nu stiu.