Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Cheltuieli de bloc si penalitati
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Cheltuieli de bloc si penalitati

Buna seara,mama mea a mostenit un apartament insa a fost in litigiu cativa ani pentru el cu o ruda care l-a ocupat.Dupa finalizarea proceslui aceasta ruda a parasit apartamentul lasandu-l cu cheltuielile de bloc achitate la zi, cu curentul electric debransat la cerere,cu caloriferele inchise si cu apa si gazul inchise de la robineti. Ei bine, in luna urmatoare plecarii apar problemele, vin cheltuielile de bloc pe o anumita suma, sa zicem, 170 lei si tot atata si penalizari pentru neplata si luna de luna la fel, cat erau de plata cheltuieli de bloc atat erau si penalizarile si s-au adunat timp de trei ani cat a fost apartamentul nelocuit iar pe timpul iernii venea si factura de caldura de platit desi caloriferele erau inchise si nu se consuma caldura. Cand m-am mutat in apartament se acumulasera cheltuieli de bloc in valoare de aproximativ 8000 lei plus penalizari de aproximativ 8000 de lei. Tin sa mentionez ca apartamentul este contorizat iar pe facturile ista mai recente apare ca si necontorizat. Vreau sa stiu legea care ma obliga sa achit un serviciu de care nu am beneficiat, in cazul meu de incalzire termica.
ElenaMBar, utilizator
Chiar daca apartamentul nu a fost locuit,proprietarul are obligatia sa achite cota parte
Daca furnizorul de energie termica consemneaza pe factura necontorizat,posibil ca impunerea energiei termice sa fi fost calculata in sistem pausal
Aspectul ca robinetii caloriferelor sunt inchisi nu are relevanta,in conditiile in care nu exista proces verbal de debransare, asumat de catre asociatia de proprietari si de catre furnizorul de energie termica
In opinia mea:
- faptul ca apartamentul a fost mostenit, va indreptateste sa achiati, legal, doar din momentul in care documentele sunt intocmite pe numele mamei dvs.;
- faptul ca ruda dvs. a locuit in apartament, iar la plecare si-a achitat la zi toate cheltuielie, acum pe lista de plata figureaza niste debite care ii apartin proprietarului (mama dvs.);
- in legatura cu incalzirea: chiar daca robinetii sunt inchisi, adica practic caloriferele nu degaja caldura, in schimb aveti tevile verticale care degaja caldura, aveti caldura pe spatiile comune, subsoluri - energie termica pe care firma de repartitoare le calculeaza, le repatizeaza pe apartamente si le comunica as. prop. care le afiseaza pe listele de plata;
- faptul ca acum in situatia firmei ista, figurati ca debransata, nu este in regula; dvs. v-ar fi revenit obligatia de a anunta cu exactitate situatia apartamentului - ca robinetii sunt inchisi, sa fie luati in evidenta toti indecsii la apa si repartitoare de costuri; daca acest lucru nu a fost facut
si mai ales nu ati contestat listele de plata , la momentul potrivit, nu prea aveti sanse de casti intr-o infruntare cu as. proprietari;
Asadar, urmariti cu atentie si solicitati de la as. prop. fisele de calcul pe care firma de repartitoare le-a transmis asociatiei si o sa observati ce calcule a facut firma de repartitoare.
Va doresc mult succes!