Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Amenda rovinieta
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Amenda rovinieta

Buna ziua
Am primit prin posta amenda pt rovinieta pt un autoturism din categoria A, am fost surprins in data de 21.04.2018 de o camera in localitatea Ulmi din judetul Dambovita, constatarea fiind facuta la data de 31.07.2018,dar rovinieta era valabila pana la data de 01.08.2018, aceasta fiind platita pe data de 02.08.2017 pe durata de un an.
Ca dovada am bonul dar pe el se mai vede doar stampila de pe spate cu data de 02.08.2017, restul s-a sters.
Pot intra in posesia unui dovezi ca rovinieta fost platita pe un an de la statia peco Petrom?
Unde pot face contestatie pt ca amenda nu o platesc.
Multumesc.
Formulati plangere contraventionala la judecatoria de domiciliu. Cereti instantei sa faca adresa la CNADNR pentru o lista cu rovinietele platite de dvs pt acea masina(faceti si dvs adresa la ei, separat). La Peco puteti incerca, desi e o baza de date electronica la care doar CNDNAR are acces. Pe roviniete scrie ca trebuiesc pastrate inca un an dupa expirare, ceea ce presupune ca ei au luat in calcul erori de sistem sau ale operatorilor.