Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Pot fi dat în judecată pentru o postare de pe ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Pot fi dat în judecată pentru o postare de pe Facebook?

Buna ziua. Am lucrat la un patron pe postul de sofer autocamion, el nu a respectat cele promise, m-a obligat sa indeplinesc operatiuni neautorizate si mi-a inchis contractul fara a ma anunta(in termen de 90zile). Eu am scris o postare pe un grup de soferi unde am explicat prin ce am trecut. Pot pati ceva.
Multumesc
Manuela Rășină, administrator
"Înalta Curte de Casatie si Justitie printr-o decizie pronuntată în luna noiembrie 2014 a stabilit că retelele gen Facebook reprezintă un spatiu public si nu privat chiar dacă este accesibil doar unui numar restrâns de persoane.

Prin Decizia nr. 1576/07.12.2011, Curtea Constitutionala a statuat că demnitatea umană este un atribut inalienabil al persoanei umane, valoare ce impune fiecărui membru al societatii un comportament de respect si protectie a celorlalti indivizi si interzicerea oricărei atitudini umilitoare sau degradante la adresa omului. Curtea a apreciat că “demnitatea umană, asa cum este aceasta consacrată de Constitutie, nu este si nu trebuie interpretată ca instituind un tratament preferential pentru anumite categorii de persoane, indiferent de contributiile, calitatile ori aportul acestora în societate. Prin urmare, demnitatea are aceleasi valente pentru oricare dintre indivizi”. "
[ link extern ] /

In speta, puteti fi actionat in judecata.
Multumesc
Binenteles ca puteti fi dat in judecata, intrebarea este daca puteti pierde ?

Aici raspunsul depinde de continutul concret al postarii, daca puteti proba cele afirmate si daca justificati un interes legitim in postarea celor afirmate.

La randul lui, fostul angajator reclamant in instanta trebuie sa probeze existenta si cuantumul prejudiciului, culpa dvs, modul cum a fost afectat renumele comercial al societatii etc
Astfel de procese sunt dintre cele mai solicitante pentru avocati ca timp alocat...

Daca probati ca este adevarat ce ati postat veti castiga procesul.
Problema este adesea ca probatiunea si argumentele pertinente genereaza mult timp pierdut pentru o aparare concreta.
incercati reglarea diferendului prin negociere asistata de un mediator, deci prin mediere; procesele nu vor servi nimanui, deci nici angajatorului dv, daca tot il preocupa bunul renume al firmei, ca sa nu mai vorbim despre durata procedurilor in general in instantele noastre