Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... casa de la tara
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

casa de la tara

Exista la tara o casa de 100 de ani demolabila. Se cere pentru demolarea ei in prezent aviz de constructie . In Mpldova acum 100 de ani casele se construiau si era nevoie de aviz de constructie ?
Nu cred ca se cere "aviz de constructie" ... poate ati inteles gresit. Pentru a demola casa este nevoie de o autorizatie de demolare/desfiintare - pe care, multe primarii o elibereaza folosind acelasi formular ca si cel pentru autorizatiile de construire - este o autorizatie de construire/desfiintare pe care functionarul care o redacteaza taie efectiv cuvantul construire.