Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Soțul cumpără un imobil din banii câștigați ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Soțul cumpără un imobil din banii câștigați împreună, dar vrea sa fie doar el proprietar. Ce șanse am ca, în caz de divorț, să obțin o cotă-parte?

Soțul cumpăra un imobil din banii câștigați împreună. Dar vrea sa fie doar el proprietar. Ce șanse am eu in caz de divorț sa obțin cota parte din acest imobil cumpărat de el în timpul căsătoriei din bani câștigați împreună?
Manuela Rășină, administrator
Aveți toate șansele, întrucât legea prevede o contribuție egală a soților la dobândirea acestor bunuri din timpul căsătoriei. Automat, dacă nu există un alt regim matrimonial decât acela al comunității de bunuri, imobiulul va deveni bun comun, indiferent dacă în actele de proprietate va figura doar soțul.
Ana Cristina Margu Birou de mediator , Mediator