avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 300 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cum se aplică Legea salarizării 153/2017?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cum se aplică Legea salarizării 153/2017?

Bună ziua! Ocup funcția de referent cultural I A, studii superioare, la o Casa de Cultură cu manager propriu, fără personalitate juridică dar cu CUI, ordonator de credite primarul si in subordinea Consiliului local. Am 9 ani vechime pe studii si 4 ani vechime pe funcția actuală.
Salariul net este de 1238 lei. Vă rog să îmi spuneți dacă pot beneficia de o mărire salarială, conform noii legi a salarizarii? cum se aplică coeficientul din grila de salarizare?
Mentionez ca la 1 ianuarie 2018 s-a făcut o mărire de 25 % , mărire aplicată la salariul brut, din decembrie 2017, insa trecerea contributiilor de la angajator la angajat a făcut ca salariul net să rămână neschimbat.
Asadar, după 9 ani vechime si studii superioare am salariul aproape de minimul pe economie.
V-aș fi extrem de recunoscătoare dacă cineva îmi poate da un răspuns!
Ultima modificare: Vineri, 31 August 2018
mireille v, utilizator
Cel mai recent răspuns: mireille v , utilizator 12:08, 31 August 2018
Nu aveti cum sa solicitati dvs o marire de salariu, avand in vedere ca lucrati in sectorul bugetar unde majoarea se face dupa acte normative.
Colegii pe funcție similară din Case de Cultură au salarii mult mai mari și nu înțeleg cum s-au făcut măririle......
Multumesc mult pentru răspuns și vă doresc o zi frumoasă!
Ultima modificare: Vineri, 31 August 2018
mireille v, utilizator
Puteti compara deciziile de stabilire a salariilor si veti vedea unde este diferenta....
Multumesc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Treapta de salarizare ContSters112740 ContSters112740 functionar public; referent asistent, 2 ani vechime in grad am terminat facultatea in 2009, cu diploma de licenta vechime in munca 15% conform noii legi de ... (vezi toată discuția)
Reincadrare Ioana_i84 Ioana_i84 Buna ziua, Pana anul trecut, am ocupat functia de referent cu studii superioare, gradul III, in cadrul unei universitati. Anul acesta, conform noii legi a ... (vezi toată discuția)
Nedreptate salariala ju-ju ju-ju In noiembrie 2010 s-au facut restructurari de personal, cu reorganizarea organigramei si a coeficientilor de salarizare pe categorii de salariati, dar la ... (vezi toată discuția)