Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cum se aplică Legea salarizării 153/2017?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cum se aplică Legea salarizării 153/2017?

Bună ziua! Ocup funcția de referent cultural I A, studii superioare, la o Casa de Cultură cu manager propriu, fără personalitate juridică dar cu CUI, ordonator de credite primarul si in subordinea Consiliului local. Am 9 ani vechime pe studii si 4 ani vechime pe funcția actuală.
Salariul net este de 1238 lei. Vă rog să îmi spuneți dacă pot beneficia de o mărire salarială, conform noii legi a salarizarii? cum se aplică coeficientul din grila de salarizare?
Mentionez ca la 1 ianuarie 2018 s-a făcut o mărire de 25 % , mărire aplicată la salariul brut, din decembrie 2017, insa trecerea contributiilor de la angajator la angajat a făcut ca salariul net să rămână neschimbat.
Asadar, după 9 ani vechime si studii superioare am salariul aproape de minimul pe economie.
V-aș fi extrem de recunoscătoare dacă cineva îmi poate da un răspuns!
mireille v, utilizator
Nu aveti cum sa solicitati dvs o marire de salariu, avand in vedere ca lucrati in sectorul bugetar unde majoarea se face dupa acte normative.
Colegii pe funcție similară din Case de Cultură au salarii mult mai mari și nu înțeleg cum s-au făcut măririle......
Multumesc mult pentru răspuns și vă doresc o zi frumoasă!
mireille v, utilizator
Puteti compara deciziile de stabilire a salariilor si veti vedea unde este diferenta....
Multumesc!