Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Investiție în casa iubitului. Se poate face un act ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Investiție în casa iubitului. Se poate face un act la notar ca, în cazul unei eventuale despărțiri, să fiu despăgubită cu jumătate din suma cheltuită de amândoi?

Buna ziua. Am si eu o intrebare: urmeaza sa remodelam casa iubitului cu un imprumut de nevoi personale pe numele iubitului deoarece el are salariul mai mare. Problema este ca mama lui, care este proprietara in prezent, nu vrea sa treaca casa pe numele amandurora ca nu suntem casatoriti ci doar pe numele lui. Intrebarea mea este, ce pot face pentru a ma asigura? Se poate face un act la notar intre mine si iubit ca in caz de o eventuala despartire sa ma despagubeasca cu jumatate din valoarea pe care am investito amandoi? Si daca da, cum as putea sa demonstrez ca am investit si eu daca imprumutul se face doar pe numele lui?
Multumesc. O zi buna!
Manuela Rășină, administrator
Apartamenul ala nu e maruntis de buzunar.
Din punctul meu de vedere, ratele ar trebui asigurate in principiu prietenul dumneavoastra. Avand in vedere ca nu platiti chirie, nu stiu de ce ati mai deschis subiectul. Cheltuielile de convetuire vor fi suportate de amandoi.
Da, dar de exemplu femeile gândesc altfel. Dacă te muți la o femeie care are credit pe imobil, iti cere sa participi si tu la rata pentru că stai acolo. Degeaba ii spui ca nu esti trecut în imobil. Femeie nu vad asa situația, ci iti ia o formă de chirie pentru ca locuiești acolo. Plus, evident intervin alte investiții redirectionate către ra sub forma de daruri, ieșiri în oraș suportate de tine. Buna afacere pentru femei.
Ca bărbat nu ai nevoie sa fii precaut, dar invers da.
3UGA a scris:

Apartamenul ala nu e maruntis de buzunar.
Din punctul meu de vedere, ratele ar trebui asigurate in principiu prietenul dumneavoastra. Avand in vedere ca nu platiti chirie, nu stiu de ce ati mai deschis subiectul. Cheltuielile de convetuire vor fi suportate de amandoi.

Eu gandesc altfel. Imbunatatirile aduse apartamentului se vor degrada in timp. Nu inteleg de ce sa insisti pe un drept de creanta atat timp cat degradarea provine din folosirea in mod egal a apartamentului. Parerea mea este ca nu te poti astepta ca altul sa iti creeze confort in casa, sa nu platesti chirie, sa uzezi in mod egal de imbunatatiri iar la final sa ai un drept de creanta a carui valoare sa nu scada in timp, dar posibil sa adune dobanda.
E ca si cum si-a gasit unul cu Mecedes GL si vrea sa aiba drept de creanta ca i-a pus motorina dupa ce s-a deplasat cu masina in unteres personal.

DanielGG a scris:

Da, dar de exemplu femeile gândesc altfel. Dacă te muți la o femeie care are credit pe imobil, iti cere sa participi si tu la rata pentru că stai acolo. Degeaba ii spui ca nu esti trecut în imobil. Femeie nu vad asa situația, ci iti ia o formă de chirie pentru ca locuiești acolo. Plus, evident intervin alte investiții redirectionate către ra sub forma de daruri, ieșiri în oraș suportate de tine. Buna afacere pentru femei.
Ca bărbat nu ai nevoie sa fii precaut, dar invers da.
3UGA a scris:

Apartamenul ala nu e maruntis de buzunar.
Din punctul meu de vedere, ratele ar trebui asigurate in principiu prietenul dumneavoastra. Avand in vedere ca nu platiti chirie, nu stiu de ce ati mai deschis subiectul. Cheltuielile de convetuire vor fi suportate de amandoi.

~ Conținut șters la cerere ~