Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Producator flori
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Producator flori

Buna ziua
As dori sa incep o mica afacere cu flori. As vrea sa incep cu plantarea, cresterea florilor si apoi sa le vand. Vreau sa vand si EN-GROS si EN-Detail la standuri la diferite evenimente. Va rog frumos sa imi spuneti ce ar trebui sa fac pentru aceasta? Pot sa fac doar cu certificat de producator? Sau trebuie PFA? Ce cod CAEN as avea nevoie? Care ar fi cea mai simpla metoda prin care as putea sa fac asta? Multumesc
Va infiintati la registul comertului un pfa cu activitatea principala Cultivarea altor plante din culturi nepermanente CAEN 0119 si alte ativitati secundare:
Cod CAEN 4776 Comert cu amanuntul al florilor
Cod CAEN pentru Comert cu ridicata al florilor si al plantelor 4622
Daca veti dori sa vindeti marfa produsa de dumneavoastra catre alte firme veti vinde cu factura iar daca veti dori sa faceti dumnevoastra direct aranjamente pentru sali direct catre persoane fizice, va va trebui casa de marcat.
In caz de vanzare la standuri nu e nevoie de casa de marcat, asa-i?