Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Propunere mită pentru examen, consecințe
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Propunere mită pentru examen, consecințe

Ce riscuri sunt daca vorbesc cu un profesor sa ma treaca la un examen contra unei sume de bani sau a altui beneficiu (sa lucrez pentru el neremunerat, sa il ajut cu ceva) ?
Manuela Rășină, administrator
Promisiunea, oferirea sau darea de bani ori alte foloase, se pedepsesc cu închisoare de la 6 luni la 5 ani.
Profesorul îşi poate pierde postul, şi aşa ar şi trebui să fie.
Tu vei fi exmatriculat şi probabil nu vei mai fi admis vreodată la vreo instituţie de invăţământ superior (şi e normal).