avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 703 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Propunere mită pentru examen, consecințe
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Propunere mită pentru examen, consecințe

Ce riscuri sunt daca vorbesc cu un profesor sa ma treaca la un examen contra unei sume de bani sau a altui beneficiu (sa lucrez pentru el neremunerat, sa il ajut cu ceva) ?
Ultima modificare: Marți, 4 Septembrie 2018
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: Albert Kurtyan , Consilier juridic 20:43, 4 Septembrie 2018
Promisiunea, oferirea sau darea de bani ori alte foloase, se pedepsesc cu închisoare de la 6 luni la 5 ani.
Profesorul îşi poate pierde postul, şi aşa ar şi trebui să fie.
Tu vei fi exmatriculat şi probabil nu vei mai fi admis vreodată la vreo instituţie de invăţământ superior (şi e normal).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Un sfat anamariacelik anamariacelik paote cineva sa-mi spuna o cale de arecupera o suma data unei persoane pentru un serviciu neefectuat? mai explicit: o anume persoana angajata la pompieri s-a ... (vezi toată discuția)
Art.255 din codul penal fodor florian fodor florian am primit o citatie de la parchetul de pe linga tribunalul bucuresti in care sunt anuntat ca sa ma prezint pentru a fii audiat in calitate de faptuitor in ... (vezi toată discuția)
Trafic de influenta?! monalisaalina monalisaalina Am o rugaminte:daca i s-a dat cuiva o suma de bani substantiala pt a interveni la o institutie(unde nu era angajat)insa cunostea....se poate dovedi cu martori ... (vezi toată discuția)