Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort

Buna eu si fosta sotie am depus o cerere de divort in Romania la un notar public pentru ca divortl va fii pe cale amiabila tin sa precizez ca locuim in strainatate si avem si un copil impreuna , iar doamna notar nea spus ca va trebui sa primim o comisie acasa fiecare dintr-e noi pana aici totul perfect problema este ca am fost la primaria orasului unde locuim in strainatate si ni sa spus ca nu este de competenta lor sa trimita aceasta comisie si acum nu mai stim cui trebuie sa ne adresam pentru a primi aceasta comisie rog ceva sfaturi multumesc
Judecatoria, asa cum v- am precizat anterior, este la alegere. Putem discuta si pe acest aspect.
Multumesc dn-ei avocat Diana .Eu si fosta sotie am cazut de acord cu toate aspectele divortului adica avem custodie comuna cu domiciliu la mama iar eu ma oblig sa platesc 1/4 din venitul meu pentru cresterea si educarea copilului si autoritatea parinteasca este tot comuna deci suntem amandoi deacord cu asta am ajuns la notar am semnat amandoi cererea de divort dupa care dna notar nea spus sa dam adresele de unde locuim ca va trebui sa primim o comisie acasa fiecare dintr-e noi si am specificat ca suntem in strainatate a spus ca ii ok nea dat cererea de divort tradusa si in Engleza si nea indrumat catre primatiile oraselor in care locuim ,odata ajunsi pa primari ni sa spus ca nu este de competenta lor iar acum suntem in ceata
Asa cum au raspuns si colegii,nu ati ales varianta potrivita pt problema dvs si nici notarul nu a stiut exact cum se procedeaza in strainatate.Era mai simplu sa solutionati prin instanta,alegand de comun acord un av,facand o procura notariala la consulat/ambasada ,divortul solutionandu-,se fara prezenta dvs.
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat