Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Care sunt pasii concreti pe care ii efecteaza notarii ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Care sunt pasii concreti pe care ii efecteaza notarii la o sucesiune

Am demarat o sucesiune care mai are nevoie de alte 2 sucesiuni dupa bunici (nefacute la timp). Domnul notar mi-a spus sa fac rost de certificatele fiscale din fiecare zona, o declaratie de la ANAF, ceva cu depozitarul central. Am vorbit azi cu alt notar care mi-a spus ca normal notarul ar trebui sa faca rost de certificatul fiscal. Am demarat deja succesiunea si o sa am 3 sucesiuni per total in orase diferite, intrebarea mea este care sunt pasii concreti pe care ii indeplineste notarul si ce trebuie sucesorii sa faca (in termen de acte), ce trebuie eu sa aduc in afara de titlul de proprietate
Va cer scuze daca am interpretat gresit tonul dvs. Din punct de vedere legal, primariile nu au voie sa elibereze certificatul fiscal decat pe baza unei delegatii (fie ca delegat este angajatul biroului notarial, fie ca este delegat un mostenitor sau o terta persoana). In fapt, multe primarii il elibereaza fara aceasta delegatie, iar unele (in special in Moldova si Muntenia) il elibereaza si prin corespondenta, (chiar si electronca in cazul unora). Cel mai util ar fi sa contactati primaria telefonic si sa vedeti ce va spun.
Va multumesc frumos domnule MihailZC, de curiozitate, daca am un om acolo si vreau sa il deleg imi trebuie.... o procura speciala? care sa contina? daca stiti ce procura e si ce text ar trebui sa contina, asa orientativ (eu cred ca e procura speciala pentru ridicare si depunere de documente) dar nu stiu sigur si va trebui sa formulez una pana la urmatoarea intalnire cu domnul notar, daca stiti din intamplare. Multumesc pentru raspunsurile prompte.

MihailZC a scris:

Va cer scuze daca am interpretat gresit tonul dvs. Din punct de vedere legal, primariile nu au voie sa elibereze certificatul fiscal decat pe baza unei delegatii (fie ca delegat este angajatul biroului notarial, fie ca este delegat un mostenitor sau o terta persoana). In fapt, multe primarii il elibereaza fara aceasta delegatie, iar unele (in special in Moldova si Muntenia) il elibereaza si prin corespondenta, (chiar si electronca in cazul unora). Cel mai util ar fi sa contactati primaria telefonic si sa vedeti ce va spun.

Ar fi suficienta o procura speciala "imputernicesc pe ... sa obtina un certificat fiscal", dar, din nou, fiind vorba de un certificat fiscal emis pe numele unui defunct, este nevoie de o delegatie din partea unui birou notarial. Delegatia respectiva suplineste procura - deci este suficient sa cereti biroului notarial sa emita delegatia pe numele "omului".
Multumesc domnul MihailZC, cred ca asa o sa fac pentru urmatoarea serie de proprietati