avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 443 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Dividende
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Dividende

Buna ziua
Daca am de distribuit 20000 lei din profit catre dividende firma in afara de cei 5% impozit mai are si alte obligatii?
Daca in septembrie distribuie 20000 iar in noiembrie inca 10000 atunci va trebuie sa plateasca 10% la intreaga suma de 30000 lei sau doar la la ce depaseste 12 salarii minime pe economie?
Administratorul ce obligatii are?Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Constantin Vera , Contabil 11:29, 10 Septembrie 2018

In cazul in care asociatul incaseaza dividende dupa data de 31 iulie peste plafon, in termen de 30 de zile de la data producerii evenimentului va depune declaratia unica completand Capitolul II. Date privind impozitul pe veniturile estimate/norma de venit a se realiza in Romania si contributiile sociale datorate,Subsectiunea 2: Date privind contributia de asigurari sociale de sanatate estimata.

Potrivit art.174 alin. (20) din Codul fiscal, termenul de plata a contributiei de asigurari sociale de sanatate este pana la data de 15 martie inclusiv a anului urmator celui pentru care se datoreaza contributia.

Se aplica la 22800 procent de 10%.


Deci firma nu mai are si alte obligatii in acest an ci doar in prima parte a anului 2019 sfârșitul lunii februarie, sa depuna declaratia 205. In rest doar asociatul asa cum a scris mai sus.
Ultima modificare: Vineri, 7 Septembrie 2018
george-neagu, moderator
Are de platit CAS numai daca depaseste 22800 lei nu?

Dividendele le incaseaza luna aceasta. Plafonul este tot 22800 lei?
Nu declara in decl unica, nu plateste CAS CASS sub 22800.
Ultima modificare: Luni, 10 Septembrie 2018
Constantin Vera, Contabil

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mai trebuie sa depun o alta declaratie pentru dividente ? fgeorgeta fgeorgeta Buna ziua, Va rog sa -mi spuneti daca trebuie sa mai depun si eu o alta declaratie dupa ce am -primit dividente pe anul 2017 iar institutia a depus dcl ... (vezi toată discuția)
Cass in declaratia 212 venit din dividende cocoranum cocoranum Buna seara, Am o societate la care unul din asociati este si pensionar, In anul 2017 a ridicat dividende in val de 35724 lei. Deoarece depaseste plafonul de ... (vezi toată discuția)
Venituri dividende declaratia unica sevenx sevenx Buna ziua, In vederea declaratiei unice, in contextul in care in luna Feb 2020 am retras dividende aferente profitului din 2019 acestea vor fi declarate in ... (vezi toată discuția)