Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Venituri dividende declaratia unica
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Venituri dividende declaratia unica

Buna ziua,

In vederea declaratiei unice, in contextul in care in luna Feb 2020 am retras dividende aferente profitului din 2019 acestea vor fi declarate in declaratia unica la venituri obtinute pe 2019 sau pe 2020?
Multumesc
Acestea vor fi declarate in declaratia unica la venituri estimate a fi obtinute pe 2020. Daca acest venit depaseste valoarea plafonului a 12 salarii minime brute pe economie (12x2230 lei), veti completa si la partea de asigurari sociale de sanatate din declaratie.
george-neagu, moderator
Multumesc pentru raspuns,

Pentru plata contributiei la sanatate, suma trebuia virata din contul persoanei fizice care a inacsat dividendele sau di contul societatii ?

Multumesc
Asociatul care incaseaza dividendele depune declaratia unica pe numele lui si contributia la sanatate rezultata din acea declaratie tot pe numele lui o plateste el, nu firma.