Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general In baza contractului de cesiune de drepturi de ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

In baza contractului de cesiune de drepturi de folosinta se emite sau nu factura?

Societatea X incheie cu societatea Y, un contract de cesiune drepturi de folosinta. Concret X a obtinut mai multe autorizatii si avize in baza carora Y urmeaza sa dezvolte si sa contruiasca un parc eolian. Mentionez ca X nu transfera in patrimoniul lui Y nici un fel de activ. In baza contractului de cesiune se emite sau nu factura? Ea este sau nu purtatoare de TVA ? ( Mentionez ca pentru obtinerea anumitor avize si autorizatii X a dedus TVA)
Licentele , autorizatiile , avizele nu sunt transmisibile , din cate stiu eu .
In rest varianta contract de asociere in participatiune .
Se poate intocmi un contract de cesiune, in urma caruia se stabileste cesionarul. In ceea ce priveste facturarea - se emite factura pentru cesionarea de marci, brevete, licente, care se inregistreaza conform normelor in vigoare iar acestea se amortizeaza.