avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 116 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie handicap
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie handicap

Pot beneficia de pensie de handicap în urma unei operații de nefrectomie cauzata de o tumora renala maligna și extirparea rinichiului stg, glanda suprarenala și bineînțeles tumora.
Ultima modificare: Sâmbătă, 8 Septembrie 2018
ContSters500119, utilizator
Cel mai recent răspuns: Ana Racea , utilizator 19:27, 29 Ianuarie 2022
Nu exista pensie de handicap.
Detali despre pensia de invaliditate si indemnizatia de handicap mai jos:
[ link extern ]
[ link extern ]
Cele doua se pot cumula.
Pot primi pensie de handicap?am de de invaliditate gr 3
Repet:Nu exista pensie de handicap.
Exista indemnizatie de handicap.
Pensia de invaliditate se poate cumula cu indemnizatia de handicap.
Detalii despre incadrarea in grad de handicap, aici:
[ link extern ]
[ link extern ]
Sunt pensionara cu pensie de invaliditate gr.3 și de curând am avut o operație de extirpare a unui rinichi.Pot sa primesc și indemnizație de handicap?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Incadrare in grad de handicap sorinaga sorinaga In luna aprilie 2013, am fost diagnosticat cu tumora renala dreapta, carcinom cu celule renale papilar tip 2, trombi tumorali vena cava inferioara, iar in ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie de handicap sau pensie de invaliditate pentru pensionar cu cancer ? Alin Zlatescu Alin Zlatescu Buna ziua, mama mea este deja pensionata pe caz de boala, nerevizuibil. Acum doi ani a fost depistat faptul ca are cancer, a suferit si doua interventii ... (vezi toată discuția)
Operatie nereușită în copilărie îmi costa acum viata, cine ma poate ajuta? Adevar1 Adevar1 Bună ziua, În urma cu 25 de ani am fost operat la spitalul de copii din Timișoara pentru criptorhidie. După această operatie avuta în copilărie, ... (vezi toată discuția)