Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pensie alimentara

IN SPERANTA CA VOI PRIMI UN RASPUNS.
-DE 5 ANI SINT DIVORTAT DE FOSTA SOTIE , IN TOT ACEST TIMP AM TRIMIS REGULAT PENSIA ALIMENTARA , 1/4 DIN VENIT DUPA HOTARIRE, DESIGUR IN ACEST INTERVAL AM MAI COLABORAT SI CU ALTELE, DAR NU BANI, O VECHE IPOSTAZA MA FACUT SA VAD CA AL MEU COPIL NU ESTE IMBRACAT SI INCALTAT CUM SE CUVINE , DEACEEA AM HOTARIT SA NU DAU SURPLUS DE BANI SI EVENTUAL MATERIALE, ACUM SINT DAT IN JUDECATA , PENTRU PENSIE (PROBABIL MARIRE) NU SE SPECIFICA , CUM AR TREBUI SA SE PROCEDEZE CORECT IN ACEASTA SITUATIE , PRECIZEZ , CA EU CRESC SI UN COPIL A ACTUALEI SOTII , VA MULTUMESC ONORABIL.
Daca obligatia de intretinere stabilita de instanta a fost in procent de 1/4 din venitul dv. si nu in suma fixa, o actiune de majorare a pensiei de intretinere va fi respinsa. Instanta a acordat deja procentul maxim prevazut de lege ca obligatie de intretinere pentru un copil.
Faptul ca aveti grija de inca un copil care nu e al dumneavoastra nu are relevanta in aceasta speta deoarece obligatia la intretinere a acelui copil revine parintilor sai naturali, nu dv.
Daca veti adopta acel copil, atunci veti putea introduce o actiune de micsorare a pensiei pe care o pltiti acum deoarece obligatia de intretinere pentru doi copii nu poate depasi 1/3 din veinturi.
m_ella2005, utilizator