Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Mai este valabilă asigurarea în cazul în care la ...
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Mai este valabilă asigurarea în cazul în care la aceeași adresă la care am asigurare de locuință e și sediul social al unei firme?

Buna ziua. Va rog sa imi spuneti daca la aceeasi adresa la care am asigurare de locuinta ,am si sediul social al unei firme(SRL,PFA) , mai este valabila asigurarea ? Multumesc!
Manuela Rășină, administrator
Buna ziua.

Depinde ce activitate desfasurati la sediu si ce asigurari aveti.

Exemplu:
- daca aveti activitate mixta de locuinta + birouri, ar trebui sa aveti o asigurarea obligatorie PAD + asigurarea apartamentului pentru activitate de birouri (pentru activitatea cu cel mai ridicat grad de risc);
- daca aveti doar activitate de locuinta: asigurare PAD (obligatorie) + asigurarea facultativa a locuintei;
- daca aveti doar activitate de birouri: doar asigurare facultativa pentru persoane juridice (fara asigurarea obligatorie).