Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune dupa sot
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune dupa sot

In urma decesului unuia dintre soti fara descendenti, un imobil(o casa) avand in vedere faptul ca defunctul mai are o sora si pe mama si care vin la succesiune care ar fi cotele pentru fiecare? Multumesc.
Bunurile sunt dobândite în timpul căsătoriei sau exclusiv ale soțului defunct? Important pentru că dacă bunurile sunt comune deja jumătate vă aparțin deci se va împărți cu ceilalți moștenitori doar jumătatea defunctului.
Buna ziua !
In conformitate cu Legea 319 din 1944 :
- 1/3 din mostenire, daca vine la mostenire alaturi de ascendentii privilegiati (parintii defunctului) si de colateralii privilegiati (frati, surori), indiferent de numarul lor
Este de precizat ca este vorba de o treime din jumatatea sotului decedat, in conditiile in care casa era bun comun.
Cu stima !
Multumesc pentru raspunsuri.
Pt. d-nul Aliculex-Bunul a fost cumparat de la bunica sotului prin act de vanzare cumparare dar s-a specificat ca este din averea personala a defunctului cu bani dati de la parintii acestuia.Dar avand in vedere ca e bun dobandit in timpul casatoriei este bun comun.
Cu respect!