Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... calculul punctului de pensie gr1 recalculat
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

calculul punctului de pensie gr1 recalculat

M-ar interesa cu cât se împarte suma punctelor obţinute la ieşirea la pensie, pentru
perioadele lucrate ca pensionar,respectiv la adaugarea punctelor primite pentru lucrul in grupa 1 demuncă.Am iesit la pensie in august 2004 cu un nr de puncte
49,86801:364luni×12luni=1,64400puncte.În decizia din 2006 pentru timpul cât am lucrat am obtinut 2,65909care s-a împărtit la420luni astfel:2,65909:420luni×12luni=
=0,07597si astfel am ajuns la1,71997punctaj mediu anual.Pentru etapa urmatoare
nustiu cum s-a calculat,ptcă nu am primit încă decizia in mână, Pentru punctele primite pentru timpul lucrat ingrupa1 şi 2impărtirea s-a facut tot la 420luni. şi anu-
me am25ani6luni gr.1 şi1an 7luni gr2 proc.100%.
25÷2=12ani6+3lunistagiu gr1 12×0,5=6 şi9×0,04166=0,37494
3luni gr2 3×0,02083=0,06249
Total6+0,37494+0,06249=6,43743
acest totals-a împartit la420 şi inmultit cu 12 va fi0,18392 cât am primit la marire.
Intrebarea mea este:Nu trebuia impartit la 364 ca la ieşirea pensie? Cu stima:
Vernes i
Stimată doamnă Pintea, Adevărul este că eram obosit şi nu am recitit ce am scris.
Rândurile îngroşate apare şi la prima si la a doua la fel doar cifrele sunt diferite şi
anume:
Stagiul de cotizare:
- Stagiul complet de cotizare ( conf. lg. 19/2000 ) 30 ani 4 luni
- Total stagiu de cotizare realizat 44 ani 3 luni 5 zile
Aşa este corect. O singură întrebare: Unde este reglementat că Stagiul complet
de cotizare nu se poate modifica la recalculări ulterioare. M-am înscris la audien-
ţă pt. data de 19 noe. n-ar fi rău să ştiu. Cu mult respect: Vernes Iosif:
Daca in 2004 v-au calculat punctajul mediu anual in functie de un stagiu complet de 30 ani si 4 luni ar fi trebuit sa aveti un debit pentru ca stagiul complet prevazut de lege in cazul dvs. este de 35 de ani.

Nu scrie nicaieri negru pe alb ca "stagiul complet de cotizare nu se poate modifica la recalculari". Asa cum scriam mai sus, stagiul complet de cotizare este prevazut in Legea nr. 19/2000 si in Ordinul nr. 340/2001, in functie de data nasterii (cititi anexa 3 si anexa 9). Calculul punctajului mediu anual se determina prin impartirea numarului de puncte la stagiul complet de cotizare, conform art. 77, alin. (1) din Legea nr. 19/2000.

ART. 77
(1) Punctajul mediu anual realizat de asigurat in perioada de cotizare se determina prin impartirea numarului de puncte rezultat din insumarea punctajelor anuale realizate de asigurat in perioada de cotizare la numarul de ani corespunzator stagiului complet de cotizare, prevazut in anexa nr. 3.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea