avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 260 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Asociat in societate comerciala
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Asociat in societate comerciala

Deci sa incep cu situatia mea ,am fost administrator intr o firma dar doar pe hartie pt ca mai aveam un asociat care practic lucra pe firma deschisa de mine (acesta avea o firma in trecut si nu mai avea voie sa deschida din nou o alta firma pe numele lui ) intre timp sau acumulat datorii ,credite a inceput sa mearga greu si imi creeaza mie probleme deoarece eu sunt plecata in strainatate mai exact in Danemarca urmeaza sa lucrez si mi se va pune popriire pe conturi si o sa ma casatoresc anul acesta si eu nu pot sa trec nici un bun pe mine ,Mentionez ca asociatul meu doreste sa suporte toata situatia creeata sa inceapa sa achite datoriile ,dar eu tot ce doresc e sa numai fiu in aceasta firma si sa nu platesc nimic pt ca nu am produs nici un fel de prejudiciu
Ultima modificare: Luni, 17 Septembrie 2018
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: ROXANA IONELA HRISOVESCU , Consilier juridic 07:31, 22 Septembrie 2018
Daca asociatul dumneavoastra este de acord, puteti sa ii cesionati toate partile sociale, astfel incat sa nu mai fiti asociat. De asemenea, trebuie sa fiti revocata din functia de administrator
Ar trebui sa cesionati părțile sociale către celălalt asociat, sa va revocați din funcția de administrator și celălalt sa își asume situația în sensul ca s- a ocupat de societate, a semnat contracte, a avut beneficii etc și sa se oblige sa achite prejudicii, după caz sau alte taxe, plati, credit

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

2 asociati in srl Valentina_D Valentina_D Buna seara, Sunt asociata intr-un SRL , 50/50 parti sociale. Cum eu sunt deja revocata din functia de administrator, singurul administrator a ramas celalalt ... (vezi toată discuția)
Retragere asociat dintr-un srl Ioana Ulmanu Ioana Ulmanu Va rog frumos, lamuriti-ma si pe mine in urmatoarea speta: am fost asociat intr-un SRL pana anul trecut cand, de comun acord, am cesionat celuilalt asociat ... (vezi toată discuția)
Credit pe firma bigu4u bigu4u Suntem 2 asociati in firma si dorim sa luam un credit pe firma doar ca acest lucru nu e posibil deoarece celalalt partener a avut un credit pe persoana fizica ... (vezi toată discuția)