Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Executare silita
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Executare silita

Buna ziua,
In situatia in care : daca pe langa executarea silita, prin care la munca mi se retine 33,33% din salariu mai am o rata care reprezinta 44% din salariu, Codul Muncii si al Familiei ( nu stiu daca mai e valabil ) nu spune ca in conditiile pluralitatii de creditori nu trebuie sa mi se retina mai mult de 50 % din salariu ? Cum este legal , tinand cont ca mai am si doi copii in intretinere iar conform celor aratate mai sus raman cu 23 % din salariu ???? De asemeni, odata ce mi se retine la angajator cota de 33,33 % din salariu, de ce mai am contul de salariu din banca blocat ??? Ce demersuri trebuie sa fac pentru a-mi putea ridica din banca , macar , si restul de 23 % din salariu ???
Va multumesc pentru timpul acordat !
Userul scrie ca are doi copii in intretinere. Pentru acei doi copii ar putea obtine o hotarare judecatoresca.
Sunt absolut convins ca s-a referit la ce am spus mai sus. Cum este jurisprudenta in situatia expusa de dvs.? Sunt hotarari favorabile?
Ati inteles perfect ! Multumesc pentru raspuns.
Multumesc pentru raspuns. Asta voi face !
~ Conținut șters la cerere ~