Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA factura fara tva-prestari servicii ue
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

factura fara tva-prestari servicii ue

buna ziua! ma numesc maria si am o mica problema. in luna oct. 2009 un prieten m-a rugat sa-i tin contabilitatea firmei(codul caen 1413). am facut angajari iar la sarsitul lunii cand am vrut sa fac clientii si furnizorii am avut o surpriza: factura emisa catre o firma din londra fara tva. Mentionez ca eu lucrez ca si contabil intr-o scoala, iar tva-ul nu imi este ff clar?! in contract se invoca art. 128 paragraful 10 si art. 3 din ordinul 2221/2006. intrebarea mea: daca este corect sa se taie factura in lire si fara tva cu toate ca firma din romania este platitoare de tva si cum inregistrez in contabilitate?
Ce servicii? Exista cod valid de tva? Care este locul prestarilor?