Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Politia locala, instiintare stationare interzisa
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Politia locala, instiintare stationare interzisa

Buna ziua, ieri am primit in parbriz o instiinare de la politia locala invitandu-ma la sectia de politie pentru identificare pe motivul stationarii interzise in cele din urma urmand sa fiu sanctionat, precizez ca in instiintare este scris ca masina a fost fotografiata. intrebarea mea este daca nu ma prezint la sectie ce se poate intampla? Sa ma asteptla o amenda acasa? Din cate stiu politia locala nu mai are drept de a fotografia si a te amenda, ci doar politia rutiera. Multumesc
Are dreptul și de a fotografia și de a amenda. Nu are dreptul de a trimite citații, dar poate încerca să vadă dacă se prezintă cineva.
Siin caz de neprezentare sa ma astept ca amenda sa vina acasa?
Nu, nu poate da amenda pentru neprezentarea la citație. Asta o poate face numai poliția rutieră, nu și cea locală.