avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 529 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Calcul al contribuțiilor sociale în cazurile de ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Calcul al contribuțiilor sociale în cazurile de concediu medical sau maternal

Buna.

In acest moment am 25 saptamani, iar de saptamana viitoare (01.10) medicul de familie imi va acorda concediu medical, pentru ca ma simt foarte rau.

Cum mi se va calcula contributia sociala , pentru prenatal, avand in vedere intrarea legii pe 01.10? (voi intra in prenatal pe 08.11). daca imi acorda medicalul de pe 28.09 ma ajuta cu ceva?

Multumesc,
Ultima modificare: Miercuri, 26 Septembrie 2018
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: elizaelena , utilizator 16:26, 26 Septembrie 2018
buna ziua,
bineinteles ca ajuta. pentru perioada 1 ianuarie -30 septembrie 2018 CAS-ul in val de 10.5% se aplica la 35% din 3131 (castigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat corespunzator numarului zilelor lucratoare din concediul medical pe anul 2018 este de 4.162 lei, baza de calcul al CAS datorat pentru indemnizatiile medicale era de 35% din suma de 4162 lei. la aceasta suma se aplica cota de 25%.) urmand ca de la 1 octombrie CAS-ul sa se aplice la valoarea intreaga. conditia este ca celelalte concedii medicale sa fie in continuare (sa pastreze acelasi diagnostic si sa nu aiba intreruperi).
sarcina usoara si un bebe sanatos!
va multumesc mult!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Calcul salariu ElenaAly ElenaAly Buna ziua.Sunt in concediu medical cu codul 14 de un an de zile.M-ați putea ajuta sa-mi calculez salariul de 1900 lei pe luna ianuarie tot cu concediu cu ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie de risc maternal RuxandraLarisa RuxandraLarisa Se poate intra in concediu de risc maternal, dupa care in prenatal, incepand cu luna a 4a de sarcina?Indemnizatia de risc maternal se impoziteaza sau se retin ... (vezi toată discuția)
Calcul indemnizatie materniate octombrie 2018 stoicamir stoicamir Buna ziua, In OUG 8/2018 este mentionat ca, cuantumul contributiei de asigurari sociale calculate este 10,5% aplicat la 35% din 3.131 lei, in cazul ... (vezi toată discuția)