Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Calcul al contribuțiilor sociale în cazurile de ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Calcul al contribuțiilor sociale în cazurile de concediu medical sau maternal

Buna.

In acest moment am 25 saptamani, iar de saptamana viitoare (01.10) medicul de familie imi va acorda concediu medical, pentru ca ma simt foarte rau.

Cum mi se va calcula contributia sociala , pentru prenatal, avand in vedere intrarea legii pe 01.10? (voi intra in prenatal pe 08.11). daca imi acorda medicalul de pe 28.09 ma ajuta cu ceva?

Multumesc,
george-neagu, moderator
buna ziua,
bineinteles ca ajuta. pentru perioada 1 ianuarie -30 septembrie 2018 CAS-ul in val de 10.5% se aplica la 35% din 3131 (castigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat corespunzator numarului zilelor lucratoare din concediul medical pe anul 2018 este de 4.162 lei, baza de calcul al CAS datorat pentru indemnizatiile medicale era de 35% din suma de 4162 lei. la aceasta suma se aplica cota de 25%.) urmand ca de la 1 octombrie CAS-ul sa se aplice la valoarea intreaga. conditia este ca celelalte concedii medicale sa fie in continuare (sa pastreze acelasi diagnostic si sa nu aiba intreruperi).
sarcina usoara si un bebe sanatos!
va multumesc mult!