Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Intrare concediu prenatal
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Intrare concediu prenatal

Am o intrebare legata de intrarea in concediul prenatal.Sotia mea incepand cu data de 1 octombrie a intrat in concediu prenatal,avand 31 de saptamani.Data preconizata a nasterii este 20 decembrie.Exista posibilitatea sa nu primeasca indemnizatia de crestere a copilului daca depaseste perioada de 84 de zile care se poate acorda pana la nastere???
Va beneficia de indemnizatie pentru concediu crestere copil (CCC) imediat dupa terminarea concediului de maternitate (sarcina si lauzie = prenatal si postnatal).
Va beneficia de indemnizatie chiar daca va depasi data estimata pt nastere?Adica daca va naste in 25 decembrie si vor trece cele 84 de zile care pot fi date?

Valeriu TUDOR a scris:

Va beneficia de indemnizatie pentru concediu crestere copil (CCC) imediat dupa terminarea concediului de maternitate (sarcina si lauzie = prenatal si postnatal).

Da, va beneficia de indemnizatie pentru CCC, indiferent cand va naste si indiferent de data cand se termina concediul de maternitate.