Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general PV la terminarea lucrarilor
Discuție deschisă în Contabilitate în general

PV la terminarea lucrarilor

Buna ziua,
Am o constructie in regie proprie inregistrata in contabilitate in contul 231 la care s-a facut procesul verbal de terminare a lucrarilor. In continuare se mai fac lucrari de finisaje, daca eu trec constructia in contul 212, cum inregistrez lucrarile care inca se mai fac? Constructia este gata de pus in functiune.
Veti majora valoarea constructiei, Ordin 1802/2014:

Cheltuieli ulterioare
227. -
(1) Cheltuielile ulterioare efectuate în legătură cu o imobilizare corporală sunt cheltuieli ale perioadei în care sunt efectuate sau majorează valoarea imobilizării respective, în funcţie de beneficiile economice aferente acestor cheltuieli (de exemplu, influenţa asupra duratei de viaţă rămase a imobilizărilor), potrivit criteriilor generale de recunoaştere.
Multumesc frumos!