Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Întâmpin o problemă la grădiniță: vor să-mi ...
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Întâmpin o problemă la grădiniță: vor să-mi exmatriculeze copilul pentru că e mai obraznic. Au dreptul să facă asta?

buna dimineata intampin o problema la gradinita azi sotia mea a dus copilul de dimineata la gradinita si a fost abordata de educatoare ca trebuie sa semneze un contract cv gen exmatriculare pentru ca fiul meu recunosc e mai obraznic mai mult alintat de bunici unchi etc am fost si la pshiholog cu el asta ar fi problema alintatul na fiecare copil om nu are cum sa fie la fel acum va intreb pana la urma la gradinita de ce il duc ca sa invete ceva clar nu educatoare fiind tanara zic ca nu are experienta si na hai cu exmatricularea ca sa nu se implice are drept legal sa imi ceara asta
Manuela Rășină, administrator

ionuthau a scris:

anul trecut a fost la program prelungit si a fost muscat are cicatrici cand am mers la directoare a zis ca nu poate sa excluda copilul respectiv acum al meu ca e obraznic il poate exclude

Asa ceva nu este deloc in regula.
Daca copilul acela nu a fost exclus nu ar trebui exclus nici copilul dvs.
In caz contrar ar insemna chiar o discriminare.
Un copil are nevoie de educatie si iar de educatie. inclusiv bunicii trebuie sa inteleaga acest lucru. rasfatul excesiv duce la situatii ca acelea in care copilul este refuzat de o institutie. Chiar si bunicii trebuie educati, adica sa li se spuna clar pana unde au voie ,daca intr-adevar ii vor binele propriuui nepot. pe de alta parte utilizatorul simte nevoia , fireasca, de a-si proteja copilul, gasindu-i atenuante, dar nu isi pune problema unde a gresit cu educatia acestui copil, pentru ca este clar ca o problema este. Nu se pune problema la modul: si altul a facut de ce numai al meu..Trebuia sanctionata situatia la momentul acela asa cum trebuie rezolvata hiperactivitatea si raspunsurile obraznice, chiar la 4 ani. E datoria parintilor sa-l faca sa inteleaga ce este bine si ce nu. repet a-i vrea binele unui copil nu inseamna sa-l scuzi, oricat ar parea de exagerat deoarece are 4 ani. Parintii au un rol primordial Copilul trebuie sa aiba reguli de mic altfel mai tarziu va pune el reguli parintilor....iar societatea il va sanctiona in consecinta. Cat priveste asa zisa exmatriculare ar trebui sa intelegem cu adevarat ce scria acolo. Se pare ca nici utilizatorul nu stie prea bine.
Chiar dacă o să vă supăraţi pe mine, eu o să vă spun totuşi câteva lucruri.
Mă uit la felul cum vă exprimaţi, cam ce s-a lipit de dvs. din şcoală; parcă aţi fi unul din miniştrii noştri. Îmi dau seama cam ce nivel de educaţie are fiul dvs. Dacă dvs. recunoaşteţi că este "mai obraznic" eu cred că, de fapt, este un mic sălbatic.
Puteţi să utilizaţi toate mijloacele legale de a impune colectivităţii de copii din grădiniţă să suporte un copil total needucat, cu riscul de a-i forţa pe unii să se retragă. Sau puteţi încerca să recuperaţi timpul pierdut şi să vă educaţi copilul. Fiindcă această rejectare a lui de către un colectiv este doar începutul, mergând pe acest drum va ajunge un rejectat, un paria al societăţii.
Faptul că recunoaşteţi că fiul dvs. are nişte probleme de comportament este un bun început: prima condiţie ca să rezolvi o problemă este să o defineşti.

ionuthau a scris:

buna dimineata intampin o problema la gradinita azi sotia mea a dus copilul de dimineata la gradinita si a fost abordata de educatoare ca trebuie sa semneze un contract cv gen exmatriculare pentru ca fiul meu recunosc e mai obraznic mai mult alintat de bunici unchi etc am fost si la pshiholog cu el asta ar fi problema alintatul na fiecare copil om nu are cum sa fie la fel acum va intreb pana la urma la gradinita de ce il duc ca sa invete ceva clar nu educatoare fiind tanara zic ca nu are experienta si na hai cu exmatricularea ca sa nu se implice are drept legal sa imi ceara asta

hotumattua, utilizator
Am avut si eu problema asta. Am vorbit cu educatoarea si cu directoarea. Le-am intrebat cum de nu pot stapani un copil de gradinita () mai nazbatios dar fara probleme psihice) , si am rugat sa dezbatem problema cu presa si protectia copilului. S-au potolit.