avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 646 soluții astăzi
Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Întâmpin o problemă la grădiniță: vor să-mi ...
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Întâmpin o problemă la grădiniță: vor să-mi exmatriculeze copilul pentru că e mai obraznic. Au dreptul să facă asta?

buna dimineata intampin o problema la gradinita azi sotia mea a dus copilul de dimineata la gradinita si a fost abordata de educatoare ca trebuie sa semneze un contract cv gen exmatriculare pentru ca fiul meu recunosc e mai obraznic mai mult alintat de bunici unchi etc am fost si la pshiholog cu el asta ar fi problema alintatul na fiecare copil om nu are cum sa fie la fel acum va intreb pana la urma la gradinita de ce il duc ca sa invete ceva clar nu educatoare fiind tanara zic ca nu are experienta si na hai cu exmatricularea ca sa nu se implice are drept legal sa imi ceara asta
Ultima modificare: Vineri, 5 Octombrie 2018
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: pallvera , utilizator 12:31, 10 Octombrie 2018
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util


ionuthau a scris:

anul trecut a fost la program prelungit si a fost muscat are cicatrici cand am mers la directoare a zis ca nu poate sa excluda copilul respectiv acum al meu ca e obraznic il poate exclude


Asa ceva nu este deloc in regula.
Daca copilul acela nu a fost exclus nu ar trebui exclus nici copilul dvs.
In caz contrar ar insemna chiar o discriminare.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Un copil are nevoie de educatie si iar de educatie. inclusiv bunicii trebuie sa inteleaga acest lucru. rasfatul excesiv duce la situatii ca acelea in care copilul este refuzat de o institutie. Chiar si bunicii trebuie educati, adica sa li se spuna clar pana unde au voie ,daca intr-adevar ii vor binele propriuui nepot. pe de alta parte utilizatorul simte nevoia , fireasca, de a-si proteja copilul, gasindu-i atenuante, dar nu isi pune problema unde a gresit cu educatia acestui copil, pentru ca este clar ca o problema este. Nu se pune problema la modul: si altul a facut de ce numai al meu..Trebuia sanctionata situatia la momentul acela asa cum trebuie rezolvata hiperactivitatea si raspunsurile obraznice, chiar la 4 ani. E datoria parintilor sa-l faca sa inteleaga ce este bine si ce nu. repet a-i vrea binele unui copil nu inseamna sa-l scuzi, oricat ar parea de exagerat deoarece are 4 ani. Parintii au un rol primordial Copilul trebuie sa aiba reguli de mic altfel mai tarziu va pune el reguli parintilor....iar societatea il va sanctiona in consecinta. Cat priveste asa zisa exmatriculare ar trebui sa intelegem cu adevarat ce scria acolo. Se pare ca nici utilizatorul nu stie prea bine.
4 din 4 utilizatori consideră
acest răspuns util
Chiar dacă o să vă supăraţi pe mine, eu o să vă spun totuşi câteva lucruri.
Mă uit la felul cum vă exprimaţi, cam ce s-a lipit de dvs. din şcoală; parcă aţi fi unul din miniştrii noştri. Îmi dau seama cam ce nivel de educaţie are fiul dvs. Dacă dvs. recunoaşteţi că este "mai obraznic" eu cred că, de fapt, este un mic sălbatic.
Puteţi să utilizaţi toate mijloacele legale de a impune colectivităţii de copii din grădiniţă să suporte un copil total needucat, cu riscul de a-i forţa pe unii să se retragă. Sau puteţi încerca să recuperaţi timpul pierdut şi să vă educaţi copilul. Fiindcă această rejectare a lui de către un colectiv este doar începutul, mergând pe acest drum va ajunge un rejectat, un paria al societăţii.
Faptul că recunoaşteţi că fiul dvs. are nişte probleme de comportament este un bun început: prima condiţie ca să rezolvi o problemă este să o defineşti.

ionuthau a scris:

buna dimineata intampin o problema la gradinita azi sotia mea a dus copilul de dimineata la gradinita si a fost abordata de educatoare ca trebuie sa semneze un contract cv gen exmatriculare pentru ca fiul meu recunosc e mai obraznic mai mult alintat de bunici unchi etc am fost si la pshiholog cu el asta ar fi problema alintatul na fiecare copil om nu are cum sa fie la fel acum va intreb pana la urma la gradinita de ce il duc ca sa invete ceva clar nu educatoare fiind tanara zic ca nu are experienta si na hai cu exmatricularea ca sa nu se implice are drept legal sa imi ceara asta

Ultima modificare: Sâmbătă, 6 Octombrie 2018
hotumattua, utilizator
Am avut si eu problema asta. Am vorbit cu educatoarea si cu directoarea. Le-am intrebat cum de nu pot stapani un copil de gradinita () mai nazbatios dar fara probleme psihice) , si am rugat sa dezbatem problema cu presa si protectia copilului. S-au potolit.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Violență fizică în liceu: copilul meu a fost forțat să stea în picioare de către profesorul de la oră. Îl pot acționa în instanță pe domnul profesor? alexandru23 alexandru23 Buna ziua, Copilul meu a fost fortat sa stea in picioare de catre profesorul de la ora. Consider ca indiferent ce ar fi facut el (faptul ca el a stat o ora ... (vezi toată discuția)
Violenta intre copii la gradinita g alina g alina care este solutia legala de a rezolva urmatoarea problema; intr-o clasa cu 21 copii unul singur terorizeaza restul copiilor, ii bate, le vorbeste urat , ii ... (vezi toată discuția)
Lipsa educatoarei de la grupa angelica82 angelica82 Buna ziua! Am copilul inscris la.o gradinita din Ilfov. De 2 ani persista o problema destul de deranjanta pentru noi parintii dar si pentru copii. Educatoare ... (vezi toată discuția)