Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Instiintare - nu inteleg :(
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Instiintare - nu inteleg :(

Salutare tuturor,
Ieri am primit o instiintare ref la un dosar. Ideea e ca nu inteleg nimic din ea. Nici macar nu stiu la ce se refera...
Nu trebuia sa scrie in ea in ce calitate apar in dosar??

Apare asa:
In conformitate cu art. 260 si art. 261 din Codul de procedura penala, va instiintam ca la data de ora ... am procedat la afisarea prezentei, nefiind indeplinite conditiile de inmanare a citatiei emise in dosarul cu nr.
Va comunicam ca sunteti in drept sa va prezentati dupa 5 zile de la afisarea prezentei, dar nu mai mult de 7 zile, pentru inmanarea actelor de procedura la sediul , camera ..., in zilele lucratoare, intre orele 08.00 - 16.00
De asemenea, mentionam ca, in cazul in care, fara motive temeinice, nu va prezentati pentru comunicarea actelor in termenul de 7 zile, actele de procedura se vor considera comunicate la implinirea acestui termen.
Agent insarcinat cu inmanarea...

Problema este ca nu stiu la ce se refera si am cautat pe net date despre dosar si nu am gasit.
Si mai problema este ca nu am tmp sa ma duc la Buftea .
Ce se intampla daca nu ma duc? Unde altundeva pot afla informatii?

Thx all,
Dan
manead, utilizator
Înștiințarea trebuie să cuprindă:
a) anul, luna, ziua și ora când depunerea sau, după caz, afișarea a fost făcută;
b) numele și prenumele celui care a făcut afișarea și funcția acestuia;
c) numele, prenumele și domiciliul sau, după caz, reședința, respectiv sediul celui înștiințat;
d) numărul dosarului în legătură cu care se face înștiințarea și denumirea organului judiciar pe rolul căruia se află dosarul, cu indicarea sediului acestuia;
e) mențiunea că înștiințarea se referă la actul procedural al citației;
f) mențiunea termenului stabilit de organul judiciar care a emis citația în care destinatarul este în drept să se prezinte la organul judiciar pentru a i se comunica citația;
g) mențiunea că, în cazul în care destinatarul nu se prezintă pentru comunicarea citației în interiorul termenului prevăzut la lit. f), citația se consideră comunicată la împlinirea acestui termen;
h) semnătura celui care a afișat înștiințarea.

A nu se confunda înștiințarea cu citația !
Asa scrie pe ea, instiintare. Nu stiu cum pot adauga o poza in forum.
Apar cele de mai sus. Si zice ca a fost adua de un factor postal. nu a gasit pe nimeni acasa.
Am sunat si nu vor sa-mi spuna despre ce e dosarul. Dar nu inteleg de unde...
Dacă aveți numarul de dosar dați un search pe portal.just.ro sau puteți suna la registratură!
E posibil să fiți martor dacă știți că nu v-ați ancorat în sfera ilicitului penal, interesați-vă pentru a evita emiterea unui mandat de aducere.
Am incercat pe portal.just.ro. Toate numerele de dosar de acolo au, dupa numarul dosarului alte 2 cifre si anul. Ex: 0000/00/2017
La mine este numarul dosarului urmat de P si anul, adica 0000/P/2017.
Am cautat si dupa numele meu si nu gasesc.
La registratura am sunat si nu mi-au zis nimic. cica trebuie sa ma duc sa iau hartiile.
Ca nu stie cine sunt.
Aaaa, este in faza de cercetare penala!
Recomandabil ar fi sa va faceti timp si sa va prezentati la locul indicat.