Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Instiintare - nu inteleg :(
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Instiintare - nu inteleg :(

Salutare tuturor,
Ieri am primit o instiintare ref la un dosar. Ideea e ca nu inteleg nimic din ea. Nici macar nu stiu la ce se refera...
Nu trebuia sa scrie in ea in ce calitate apar in dosar??

Apare asa:
In conformitate cu art. 260 si art. 261 din Codul de procedura penala, va instiintam ca la data de ora ... am procedat la afisarea prezentei, nefiind indeplinite conditiile de inmanare a citatiei emise in dosarul cu nr.
Va comunicam ca sunteti in drept sa va prezentati dupa 5 zile de la afisarea prezentei, dar nu mai mult de 7 zile, pentru inmanarea actelor de procedura la sediul , camera ..., in zilele lucratoare, intre orele 08.00 - 16.00
De asemenea, mentionam ca, in cazul in care, fara motive temeinice, nu va prezentati pentru comunicarea actelor in termenul de 7 zile, actele de procedura se vor considera comunicate la implinirea acestui termen.
Agent insarcinat cu inmanarea...

Problema este ca nu stiu la ce se refera si am cautat pe net date despre dosar si nu am gasit.
Si mai problema este ca nu am tmp sa ma duc la Buftea .
Ce se intampla daca nu ma duc? Unde altundeva pot afla informatii?

Thx all,
Dan
manead, utilizator
Ce inseamna faza de cercetare penala?
Si daca ar fi NUP tot asta ar fi procedura?
Anul trecut a fost un eveniment cu un vecin - a venit politia si si am cazut de acord sa nu ne prezentam ca sa se claseze dosarul. El incalcase proprietatea privata impreuna cu nevasta-sa si fiu-sau si eu i-am spart un geam la masina. Trebuia sa ii acuze pe toti de violare de domiciliu. Dar asta s-a intamplat prin august.
Ma gandeam ca daca s-a clasat inseamna NUP.
manead, utilizator
Mergeti la Parchet sa vedeti exact despre ce este vorba.
Am inteles.
Am sunat la parchet, nu am aflat nimic despre dosar.
Am aflat insa ca de fapt trebuie sa ridic plicul cu actele trimise prin posta initial si care s-au intors la parchet pentru ca postasul nu a avut cui sa le dea.
manead, utilizator
Asta v-am si spus, trebuie sa mergeti acolo.